Dlaczego na ręce, czyli rzecz o noszeniu przy sobie różańca

Wśród różnego rodzaju dewocjonaliów, różaniec na rękę jest chyba najczęściej noszonym przez osoby wierzące. Po pierwsze, jest on niezwykle funkcjonalny, gdyż zajmuje niewiele miejsca i pozwala na odrobinę dyskrecji. Z drugiej strony, jest to przedmiot trwały, czego nie można powiedzieć o klasycznym różańcu.

Wiara czyni (praktyczne) cuda

różaniec na rękę

Różaniec noszony na ręce jest symbolem wiary. Owszem, nie tak ostentacyjnym jak chociażby zwykły różaniec, ale i tak na tyle widocznym, by każdy wiedział, iż ma do czynienia z osobą wierzącą. Z drugiej strony jest on trwały, a co najważniejsze – bardzo trudno go utracić. Można go też z łatwością dopasować do rozmiaru ręki, dzięki czemu może go nosić każdy – tak samo kobieta, jak i mężczyzna.

Dobrze widoczny różaniec na rękę

Mały różaniec na rękę jest nie tylko dobrze widoczny z punktu widzenia osób postronnych, ale też z punktu widzenia osoby, która go nosi. Można nawet dojść do wniosku, że przypomina on swojemu właścicielowi o najważniejszych sprawach dotyczących wiary i… nie tylko. W pewnym sensie przypomina on nawet obrączkę, gdyż cały czas podkreśla on specyficzny wymiar, jaki łączy człowieka z Bogiem i z Jego sprawami. Aspekt ten jest bardzo istotny zwłaszcza w trakcie trwania pokus i ogólnego poczucia samotności w życiu duchowym.

Podsumowując, posiadanie różańca na rękę jest z pewnością wygodne, ale wiąże się ono również z pewnymi obowiązkami, gdyż nie można go traktować wyłącznie w roli ozdoby!