Bez naczyń liturgicznych najważniejsze uroczystości sakralne straciłyby na wartości, a dodatkowo odbywałyby się w niezbyt higienicznej formule. No bo jak bez kielicha podać Eucharystię wiernym lub w jaki sposób polać główkę wodą nowo narodzonemu dziecku, tak by nie płakało i nie zostało zalane wodą. Bez ich udziału byłoby to niewykonalne. https://www.meritohurt.pl/artykuly-liturgiczne/naczynia-liturgiczne.html
Kto ma prawo używać naczyń liturgicznych?
To chyba oczywiste, że posługiwać się nimi ma prawo wyłącznie ksiądz. Naczynia liturgiczne to nie zabawka, toteż osoby postronne w tym wierni nie mają do nich dostępu. Jedynie ministrantom wolno ich dotykać, gdy asystują księdzu w trakcie religijnych obrzędów.
Osobą, która czasem ma do nich dostęp jest także kościelny lub wikary, który może odprawić mszę w zastępstwie głównego księdza proboszcza.
Dlaczego tak skrupulatnie dba się o dobry techniczny stan naczyń liturgicznych?
Powód jest prozaiczny, bo są przedmiotami o dużej wartości materialnej, ale także sentymentalnej i duchowej. Dbanie o nie ma jeszcze jedno podłoże, a mianowicie takie, że muszą one posłużyć kapłanowi przez długi czas. Zatem troska o nie może wydłużyć i to znacznie okres ich użytkowania.
Poza tym liturgiczne naczynia to przecież nie byle jaki przedmiot toteż nie można ich zaniedbywać. To źle świadczyłoby nie tylko o proboszczu, ale i lokalnej religijnej społeczności. Gdy naczynia liturgiczne są zadbane i mają odpowiedni połysk, to ma się nieodparte wrażenie, iż msza odbywa się w podnioślejszej atmosferze.