Złoty krzyżyk

Krzyż – symbol chrześcijan na całym świecie. Jest to jeden z najstarszych symboli. Tworzą go dwie linie przecinające się pod kątem prostym. Znak ten występuje niemal w każdym zakątku świata.
W chrześcijańskie wiąże się Męką Chrystusa. W kościołach chrześcijańskich krzyż otacza się ogromnym szacunkiem, czcią i nabożnością. To właśnie w kierunku krzyża wierni wznoszą swoje modły. W kościołach znajduje się w centralnym miejscu świątyni. Złoty krzyżyk na szyi, to nie tylko biżuteria. Teologicznie jest odniesieniem do chrystusowej kaźni.

Złoty krzyżyk nie jest noszony w celach ozdobienia się, choć oczywiście dostępne są różne wzory i projekty złotych krzyżyków (zobacz). Chociaż może ładnie wyglądać, to osoby, które interesuje tylko i wyłącznie estetyczny wymiar naszyjnika, mogą zdecydować się na zakup jednego setek tysięcy innych wzorów, które nie są tak ważkie pod względem symboliki i historii.

Złoty krzyżyk na szyi pozwala wyrazić swoją wiarę, poglądy, wartości, bo przecież chrześcijaństwo wraz z wiarą w Boga niesie ze sobą pewien wymiar etyczny. Niektórym oczywiście nie odpowiada noszenie na szyi symbolu kaźni Chrystusa. Dla innych jest oznaka swojej identyfikacji z tą kaźnią. Złoty krzyżyk na szyi pokazuje, że Męka Pańska ma swoje owoce w sercach chrześcijan, którzy identyfikują się z Bożym Miłosierdziem, z wiarą w to, że śmierć nie istnieje, a Chrystus po śmierci na krzyżu zmartwychwstał.