Nabożeństwa różańcowe

W październiku, w wielu polskich kościołach, odprawiane są nabożeństwa różańcowe. Ta modlitwa ma wielowiekową tradycję. Wielu katolików uważa, że modlitwa różańcowa ma moc wypraszania wielu łask.

Dzieci i różaniec

Wielu rodziców, babć i dziadków uczy swoje dzieci i wnuki modlitwy różańcowej. W wielu rodzinach tradycją są wspólne wyjścia na nabożeństwa różańcowe do kościoła. Księża, aby zachęcić dzieci do uczestnictwa, przygotowują czasami rozmaite niespodzianki. W niektórych kościołach znajduje się mała figurka matki boskiej, która jest pewnego rodzaju nagrodą w losowaniu, które ma miejsce każdego dnia po nabożeństwie. Dzieci, które wygrają szczęśliwy los, mogą zabrać taką figurkę do domu i pomodlić się wspólnie z całą rodziną, rodzicami, rodzeństwem, dziadkami. Wspólna modlitwa jednoczy rodzinę.

Wiara od kołyski

Bardzo dobrze, że rodzice od samego początku próbują wdrażać swoje dzieci w religijne praktyki. Coraz więcej księży przychylnie patrzy na obecność maluchów na mszy świętej. Oczywiście takie dzieci czasami przeszkadzają, są marudne, płaczą, czasem trzeba z nimi wyjść. Jednak to Pan Jezus wyraźnie powiedział, aby pozwolić dzieciom przychodzić do niego. Jest to zapisane w Ewangelii czyli w Dobrej Nowinie, w Biblii, w Piśmie Świętym. Dziecko, które w rodzinnym domu wiele słyszy o Bogu i Kościele, później chętnie będzie składać ręce do modlitwy i praktykować swoją wiarę. Duża w tym rola rodziców i opiekunów. Ważny jest spójny przekaz. Msze święte, nabożeństwa i inne rytuały są dla dzieci ważne.

W kościele katolickim jest wiele wizerunków świętych, na obrazach, rzeźbach i figurkach. Zdaniem katolików posiadających figurkę Matki Boskiej w swoim domu, taka figurka pomaga skupić się na modlitwie. Nie chodzi bowiem o oddawanie czci obrazom czy figurom, ale prawdziwym, realnym postaciom.