Najbardziej znane wizerunki Jezusa i Maryi

Tradycja chrześcijańska, praktycznie od samego początku związana jest z wizualnym przedstawianiem zarówno świętych jak i samego Boga w osobie Jezusa Chrystusa, a także jego Matki. Na całym świecie można bez trudu znaleźć różne oblicza Matka Bożej – w zależności od kultury danego kraju jest ona przedstawiana w nieco inny sposób. Najpiękniejsze wizerunki Maryjne pochodzą z Ameryki Łacińskiej – Królowa Świata jest na nich przedstawiana w bardzo kolorowych i bogato zdobionych sukniach. Elementem wspólnym Maryjnych wizerunków jest to, że na każdym z nich na swym ramieniu trzyma ukochane dziecię – Jezusa.

Polskie wizerunki Matki Bożej

Najbardziej znanym przedstawieniem Maryi jest Czarna Madonna z Jasnej Góry. Każdego roku do Częstochowy przybywają tysiące pielgrzymów, którzy u Matki pragną wypraszać łaski dla siebie i swoich bliskich. Kulminacja pielgrzymek przypada na połowę sierpnia, kiedy to obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej.

Obraz Jezusa Miłosiernego

obraz Jezusa Miłosiernego
obraz Jezusa Miłosiernego

Również wizerunek Jezusa Chrystusa, na przestrzeni całej historii chrześcijaństwa doczekał się licznych przedstawień. Od kilkudziesięciu lat, na całym świecie, największą sławą i uwielbieniem cieszy się obraz Jezusa Miłosiernego, który wyszedł spod pędzla krakowskiego artysty podczas drugiej wojny światowej. Inspiracją do jego powstania były wizje Siostry Faustyny Kowalskiej, w trakcie których ukazywał się jej Jezus Zmartwychwstały. Syn Boży głosił przesłanie o Miłosierdziu Bożym względem każdego człowieka. Wzywał również do tego, aby ludzie miłowali siebie nawzajem i dawali temu wyraz w drobnych gestach dnia codziennego. Na podstawie wizji zakonnicy powstało kilka obrazów Jezusa Miłosiernego, jednak to wizerunek, który obecnie wisi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zyskał największe uznanie, a jego kopie można oglądać na całym świecie.