Klęcznik i jego podstawowe funkcje

Klęcznik to mebel modlitewny, który można spotkać w praktycznie każdym kościele, świątyni czy bazylice. Jest to mebel bardzo funkcjonalny i dla niektórych parafian niezbędny do modlitwy.

Jak wygląda klęcznik i z czego jest zbudowany?

klęcznik modlitewny w kościeleKlęcznik znany jest przez chrześcijan od setek lat. Niegdyś budowano bardzo ozdobne klęczniki, które obficie zdobiono zarówno postaciami świętych, jak i różnymi ornamentami. Przepych oraz liczne płaskorzeźby świadczyły wówczas o odpowiednim statusie kościoła. Obecnie stały się zdecydowanie skromniejsze w swojej formie. Najczęściej wykonywane są one z drewna lub płyty wiórowej. Newralgiczne elementy mebla – czyli podkolannik oraz siedzisko mogą być dodatkowe obite miękkim, komfortowym materiałem. Dzięki temu parafianie nie męczą się zbyt szybko dzięki czemu ich uwaga ciągle skupiona jest na modlitwie. Wszystkie klęczniki są wyposażone w lekko pochylone podkolanniki oraz w odpowiednio dobrane na wysokość podłokietniki. Dodatkowo niektóre modele mogą zostać wyposażone w komfortowe siedzisko-ławeczki.

Jakie funkcje pełni klęcznik?

Klęcznik stanowi podporę dla osoby modlącej się. Dzięki prostej i kompaktowej budowie świetnie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej postawy klęczącej, która przystoi modlitwie. Dodatkowo modele z siedziskiem świetnie pomagają osobom starszym i nieco schorowanym na przyjęcie najbardziej komfortowej postawy podczas modlitwy, a także jej zmianę w momencie, kiedy poczują dyskomfort. Klęczniki stoją przed każdym konfesjonałem, w którym ksiądz słucha spowiedzi wiernych. Ponadto klęczniki pełnią bardzo istotną funkcję w trakcie pierwszej komunii świętej, bierzmowania, a także zawierania związku małżeńskiego. Stoją one wówczas w centralnej części kościoła tuż przed ołtarzem aby pokazać wszystkim wiernym, jak tego dnia są ważne i istotne dla osób przyjmujących sakramenty.