Zestaw kolędowy- przedmioty, które podnoszą rangę wizyty duszpasterskiej

Wizyta duszpasterska to zawsze emocjonujące wydarzenie dla wszystkich domowników, w końcu kapłana nie gości się u siebie co dzień. Tym bardziej do tak zwanej kolędy trzeba się odpowiednio przygotować.

Co w takim razie zawiera zestaw kolędowy?

Nie jest on zbytnio wygórowany, bo zawiera dwie świeczki, krzyżyk z wizerunkiem Jezusa i podstawki pod świecę, talerzyk na wodę święconą, no i oczywiście kropidło, którym ksiądz pokropi całe mieszkanie i jego domowników. Zamiast talerzyka można użyć specjalnej misy na wodę. I naturalnie nie można zapominać o opłatku i zapałkach, którymi roznieca się płomień świec. Powinien on być widoczny przynajmniej na czas wizyty księdza w naszym domu.

Dlaczego zestaw kolędowy jest taki ważny?

Przede wszystkim dlatego, że wprowadza atmosferę podniosłości, wyjątkowości i tajemnicy. Te wszystkie przymioty są potrzebne, żeby właściwie przeżyć wizytę duszpasterską. Popularna kolęda służy przede wszystkim modlitwie i rozmowie księdza z wiernymi. Obecność zestawu kolędowego można odebrać jako bonusu, który ma zbudować odpowiedni nastrój i pole do rozmowy. https://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html

Oczywiście takie przedmioty jak kropidło, talerzyk z wodą święconą czy krzyż z wizerunkiem Chrystusa są ważne, ale nie najważniejsze. Kolęda ma przede wszystkim umocnić wiarę wśród wiernych i pomóc im nawiązać dobry kontakt ze swoim proboszczem. A to, że odbywa się w ładnie przystrojonym pokoju w akompaniamencie dewocjonaliów to niejako tło ramowe wydarzeń.