Pamiątki z pielgrzymek

Osoby mocno wierzące w Boga bardzo często wyruszają na pielgrzymki. Na pielgrzymkach dużo się modlą, obcują ze świętymi i odwiedzają święte miejsca. Z pielgrzymek bardzo często przywożą pielgrzymi różnego rodzaju pamiątki i wszystkie one są dewocjonaliami.

Jakie pamiątki przywozimy z pielgrzymek?

Zaglądając do sklepów z dewocjonaliami jak Meritohurt w miejscach świętych, odwiedzanych przez pielgrzymów, bardzo często spotkać się można z motywem przewodnim danego miejsca. W przypadku gdy odwiedza się Betlejem to większość napotkanych towarów nawiązuje do narodzenia pańskiego. Gdy jest się w miejscu kultu św. Charbela to przedmioty przedstawiają właśnie tego świętego a gdy odwiedza się Częstochowę, to większość pamiątek nawiązuje do Matki Boskiej. Dewocjonalia to bardzo miłe pamiątki i sympatyczne prezenty a dodatkowo poświęcone przez księdza stają się przedmiotami traktowanymi z ogromnym pietyzmem.
Rzadko z podróży przywozi się świece, chociaż i one sprzedają się również w sklepach z dewocjonaliami.

Paschał

Paschał trudno jest przywieźć z pielgrzymki, jest to ogromna świeca i nie zawsze przydatna w domu. Jednak sklepy z przedmiotami kościelnymi oferują również i tego rodzaju asortyment. Paschał to najważniejsza świeca podczas niektórych liturgii, to światło Chrystusa i symbol ran jemu zadanych.
Dzisiejsze paschały produkuje się z wosku, są to bardzo delikatne świece i otaczane są one troską i największym kultem.