Gromnica – najważniejsza świeca w życiu chrześcijanina

Gromnica wykonana jest z wosku pochodzącego od pszczół. W tradycji chrześcijańskiej, te grube świece obecne są mniej więcej od dziewiątego wieku. Tradycyjnie, święcone były na początku lutego, w dniu w którym obchodzono święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Gromnice w życiu chrześcijanina

Przez całe swoje życie, osoba związana z religią chrześcijańską powinna mieć bliski związek z gromnicą. Pierwszą świecę otrzymuje się podczas obrządku Chrztu Świętego. Wówczas ojciec chrzestny odpala gromnicę od paschału. Ma ona symbolicznie oświetlać życie religijne młodego człowieka. W dalszym życiu również ona odgrywa bardzo znaczącą rolę. Powinno się ją przechowywać do najważniejszych sakramentów w życiu człowieka. Zapala się ją między innymi również przy otrzymywaniu Pierwszej Komunii Świętej. Zapalony płomień świecy oznacza realną obecność Chrystusa, który pomaga zarówno w codzienności jak i podczas trudnych życiowych wyborów.

Ludowe wierzenia o gromnicach

Świece te występują również w wielu wierzeniach ludowych. Tradycyjnie zapalano je podczas burz – wówczas miały chronić domostwo przed piorunami. Zapalane były także w trakcie innych kataklizmów, takich jak pożary trawiące okolicę czy gradobicia. Zapalona świeca miała za zadanie przeprowadzić osobę umierającą do Domu Bożego. Kapłani do tej pory zachęcają wiernych do tego, aby jak najczęściej zapalać gromniczny płomień. W połączeniu z modlitwą do Matki Bożej pozwoli uchronić domostwo przed nieszczęściami, a także złymi duchami, które na co dzień mają do nas dostęp. Elementy tradycyjne nieodłącznie związane są obrządkami wiary, warto je kultywować, aby nie odeszły w zapomnienie.