Czy medaliki srebrne mogą być obraźliwe?

Symbole religijne w miejscach publicznych budzą wiele kontrowersji i trudno dojść do porozumienia w ich sprawie. Problemem są też znaki wskazujące na przynależność religijną, które są elementami odzieży lub biżuterią. Prawnie i społecznie jest to ciężkie to rozstrzygnięcia, ale na pewno warto pochylić się nad prywatnym podejściem do noszenia medalików srebrnych.

Medaliki srebrne- dlaczego oburzają?

medalik srebrny świętego charbelaNa początku warto zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie medaliki srebrne na cudzych szyjach miałyby komukolwiek sprawiać przykrość. Głównym powodem jest społeczna presja na dostosowanie się do reszty. Tak samo nie są akceptowane irokezy, mocny makijaż czy hipisowskie podejście do życia. Mimo że nikomu nie szkodzą, to drażnią tych, którzy po prostu nie lubią inności. Medaliki srebrne ze sklepu Merito Hurt są sposobem na wyrażenie siebie i wskazówką, jakie wartości wyznają osoby je noszące. Założenie na szyi krzyżyka czy medalika jest wyrazem osobowości danej osoby, a więc wyróżnia ją z tłumu.

Społeczeństwo wielokulturowe

Symbole religijne mogą też sprawiać problem osobom wyznającym inną wiarę lub ateistom, ale to także sprowadza się do nacisku na dopasowanie – tylko, że tym razem do mniejszej grupy, która na przykład wyznaje judaizm czy islam. I dlatego właśnie w debacie publicznej ścierają się dwie koncepcje: albo nie ma być żadnych symboli religijnych w przestrzeni publicznej, albo mogą być wszystkie, bez żadnych ograniczeń.